ରୁଷିଆ ମିସାଇଲ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ଓଡେସା ବନ୍ଦର ଧ୍ୱସ୍ତ
ବରଗଡ଼,୧୧/୧୧(ନବରତ୍ନ ନିଉଜ) : ଗତକାଳି ଋଷର ଏକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣରେ ୟୁକ୍ରେନର କୃଷ୍ଣ ସାଗର ତଟରେ ଥିବା ଓଡ଼େସା ବନ୍ଦର ବିଶେଷ ରୂପେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ଜଣେ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହି ଘଟରାରେ ଅନ୍ୟ ଚାରି ଜଣ ଗୁରୁତର ରୂପେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଏ । ଋଷର ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ଅନେକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଋଷ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ନିତୀ ନିୟମକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳୀ ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଚାଇନାକୁ ଲୁହାପଥର ପରିବହନ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା କାର୍ଗୋ ଜାହାଜକୁ ଲକ୍ଷ କରି ଋଷ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ଼ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।ଏହାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମର ଏହି ଖୋଲା ଉଲ୍ଲଂଘନ ଦର୍ଶାଇ ୟୁକ୍ରେନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସମେତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିଶ୍ୱର ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ଘୋର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରି ଋଷକୁ ଖାଦ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଶସ୍ୟ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ମାର୍ଗ ଖୋଜି, ଡାନୁବ୍ ନଦୀକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପୋଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଲିଥୁଆନିଆ ସହିତ ସୀମା ଯାଞ୍ଚକୁ କ୍ଲାଇପେଡାର ଲିଥୁଆ ବନ୍ଦରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ୟୁକ୍ରେନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧର ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଏହି ବିବାଦର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଓ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ଥାନ ଅଶାନ୍ତ
ବରଗଡ଼,୧୧/୧୧(ନବରତ୍ନ ନିଉଜ) :ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଓ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ଥାନରେ ଅଶାନ୍ତି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ।ମହମ୍ମଦଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ ଅବସରରେ ପାକିସ୍ଥାନରେ ବୋମା ବିଷ୍ଫୋରଣ ଫଳରେ ୫୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ୭୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।ରାଲିଟି ଏକ ମସଜିଦ ପାଶ୍ୱର୍ଦେଇ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଏହି ବିଷ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା ।ସେହିପରି ପାକିସ୍ତାନର ସାଂସ୍କୃତିକ ରାଜଧାନୀ ଲାହୋର ଏବେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।ପାକିସ୍ଥାନରେ ବିଷାକ୍ତ ଧୂସର ଧୂଆଁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ କରିଦେଇଛ । ଏହା ଫଳରେ ପାକିସ୍ଥାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚାରି ଦିନ ସ୍କୁଲ, ବଜାର ଏବଂ ପାର୍କ ବନ୍ଦ କରିବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଏବଂ ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ଥାନରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଛି ଯେ ଲାହୋରର ମୁଖ୍ୟ ମାୟୋ ହସ୍ପିଟାଲ ପରି ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ହଜାର ହଜାର ରୋଗୀ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ, ଚକ୍ଷୁ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଚର୍ମରୋଗ ଚିକତ୍ସା ପାଇଁ ଭିଡ଼ ଲାଗିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ମାତ୍ର ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ ସ୍ଥାନାଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନହେବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଘରେ ରହିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତର ସଲମାନ କାଜମି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଲାହୋରରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଉଦେବେଗଜନକ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେଠାରେ ପିଏମ ୨.୫ କିମ୍ବା କ୍ଷୁଦ୍ର କଣିକା ପଦାର୍ଥର ଏକାଗ୍ରତା ୪୫୦ କୁ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଶୀତ ଋତୁରେ ଗହମ ନଡ଼ା ପୋଡ଼ି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଉଛି ।ଲାହୋର, ଏକଦା ମୋଗଲ ଯୁଗରେ ଉଦ୍ୟାନର ସହର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା,ଦ୍ରୁତ ସହରୀକରଣ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ସେଠାକାର ସବୁଜତା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିବେଶ ସଙ୍କଟର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଏ । ପାକିସ୍ଥାନରେ ଉଭୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଏହାର ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଇସ୍ରାଏଲ-ହମାସ ଯୁଦ୍ଧ ବିରତିକୁ ହିଲାରୀ କ୍ଲିଣ୍ଟନ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧ
ବରଗଡ଼,୧୧/୧୧(ନବରତ୍ନ ନିଉଜ): ଇସ୍ରାଏଲ୍‌-ହାମାସ୍ ବିବାଦରେ ହିଲାରୀ କ୍ଲିଣ୍ଟନ୍ ଅସ୍ତ୍ରବିରତିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।ନିକଟରେ ଆୟୋଜିତ “ଦି ଭିୟୁ” ରେ ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହିଲାରୀ କ୍ଲିଣ୍ଟନ ଇସ୍ରାଏଲ-ହାମାସ ବିବାଦରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ।ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ କ୍ଲିଣ୍ଟନ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ହମାସ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ସୀମା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଯୁଦ୍ଧର ନିୟମକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନିୟମ ଏବଂ ମାନବ ଜୀବନର ମୂଲ୍ୟକୁ ଅବମାନନା କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏତଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।କ୍ଲିଣ୍ଟନ ଆହୁରି ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ହାମାସ, ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ । ଅତୀତରେ ହମାସ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାର ଇତିହାସ ରହିଛି ।ଏହା ସତ୍ୱେ ଇସ୍ରାଏଲର ଯୁଦ୍ଧର ନିୟମ ମାନିବା ଏବଂ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିବା ତଥା ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିବା ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହିଳାରୀ କ୍ଲିଣ୍ଟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତିକୁ ହମାସ ନିଜ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବ । ଆମେରିକାର ଜେମ୍ସ ଏ ବେକର୍ ତୃତୀୟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ପବ୍ଲିକ୍ ପଲିସିର ୩୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀମତି କ୍ଲିଣ୍ଟନ୍ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହି ଅଭିମତ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।


ଆର୍ନ୍ତଜାତିକ କ୍ରୀଡ଼ା
ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ପାଇଁ ମହିଳା ଏଫ୍ କପ୍ ପୁରସ୍କାର ଟଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଲା
ବରଗଡ଼,୧୧/୧୧(ନବରତ୍ନ ନିଉଜ): କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ହାସଲ କରି ମହିଳା ଏଫ୍ କପ୍ ପୁରସ୍କାର ଟଙ୍କା ୬ ମିଲିୟନ୍ ପାଉଣ୍ଡକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।ଏହା ଫଳରେ ଚଳିତ ଋତୁରୁ ମହିଳା ଏଫ୍ କପ୍ ଫୁଟବଲ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ପାଣ୍ଠି ଦୁଇଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଛଅ ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଛ । ଯାହା କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।ଏହା ଫଳରେ ଏଫ୍ କପ୍ ବିଜେତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪୩୦,୦୦୦ ପାଉଣ୍ଡ ଅର୍ଥ ପାଇବେ, ଯାହା ଗତ ସିଜିନର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଚେଲ୍ସକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପୂର୍ବ ୧୦୦,୦୦୦ ପାଉଣ୍ଡରୁ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଜମ୍ପ ।ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏସନ (ଏଫଏ) ମହିଳା ଫୁଟବଲର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥା ବିକାଶ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦର୍ଶାଇ ଏହି ଆର୍ôଥକ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆର୍ନ୍ତଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଘରୋଇ ମହିଳା କପ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଭାବରେ ମହିଳା ଏଫ୍ କପ୍ ସ୍ଥିତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।ମହିଳା ଫୁଟବଲର ଏଫଏର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁ କ୍ୟାମ୍ପବେଲ ଏହି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ମହିଳା ଏଫ୍ କପ୍ ର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦର୍ଶାଏ ଏବଂ ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଘରୋଇ ମହିଳା କପ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଭାବରେ ଏହାର ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ସମାନ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ହାସଲ କରିବାର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ କ୍ୟାମ୍ପବେଲ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଶେଷରେ, ଆମେ ଚାହୁଁ ଯେ ମହିଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପୁରୁଷଙ୍କ ଭଳି ସମାନ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପାଆନ୍ତୁ । ଏହି ନୂତନ ବୃଦ୍ଧି ସେହି ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଅଭିଳାଷ ହାସଲ ଦିଗରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ।”ଏହି ବିକାଶ କେବଳ ମହିଳା ଫୁଟବଲ ପାଇଁ ଏକ ବିଜୟ ନୁହେଁ ବରଂ ଆଶାୟୀ ମହିଳା ଆଥଲେଟ୍ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାର୍ତ୍ତା । ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଫୁଟବଲ ଏସୋସିଏସନ ମହିଳା ଫୁଟବଲର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରତିଭାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଅଟେ ।

ଆର୍ନ୍ତଜାତିକ କ୍ରିକେଟରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାଙ୍କୁ ବାଦ ଦେଲା ଆଇସିସି
ବରଗଡ଼,୧୧/୧୧(ନବରତ୍ନ ନିଉଜ): ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରିକେଟ୍ ସଦସ୍ୟତା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଆଇସିସି ବୋର୍ଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଆଇସିସି ବୋର୍ଡ ଏ ବାବଦରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।ଏହି ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ହୋଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରିକେଟ୍ ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱ ପାଳନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ସହ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ଆସନ୍ତା ସମୟରେ ଆଇସିସି ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନିଲମ୍ବନର ସର୍ତ୍ତ ସ୍ଥିର ହେବ ବୋଲି ଏହି ପ୍ରେସ ରିଲିଜରେ କୁହାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *